Naujienos

Ūkininkai nedrįsta prognozuoti, koks bus javų derlius
Ūkininkai nedrįsta prognozuoti, koks bus javų derlius


(Vilnius, liepos 17 d.) Lietus plauna ne tik miestų gatvės, bet ir laukus. Ūkininkų teigimu, šią vasarą lietus daugiausia nuostolių padarė pietinėje šalies dalyje. Tuo metu šiltnamiuose daržoves auginantis verslininkas prognozuoja, kad liūtys įtakos kainoms nepadarys.
Į didžiuosius šalies prekybos tinklus daržoves tiekiančios įmonės „Kietaviškių gausa“ direktorius Mindaugas Pupienis teigė, jog praūžęs lietus nepadarė didelės žalos daržovių ūkiui.

„Natūralu, kad visokių bėdų būna, bet ne tokių, kurios turėtų įtakos gamybiniam procesui. Smulkių defektų pasitaiko visada – tai koks lietvamzdis ar dar kažkas, bet kažkokių pojūčių mes nepatyrėme. (…) Šiltnamiai tuo ir yra palankūs: jie apsaugo daržoves nuo temperatūrinių poveikių. Tačiau kuomet daugiau lyja, natūralu, kad daržovių dera mažiau, kuomet vyrauja karštesni orai, yra daugiau saulės – daržovės dera gausiau“, – 15min teigė įmonės direktorius.

Tarp Vilniaus ir Kauno – Elektrėnų savivaldybės Kareivonių kaime – įsikūrusio ūkio direktorius tikina, kad dėl gausaus vasaros lietaus daržovių kainos neturėtų kilti.

„Nemanau, kad tai turės didelį poveikį kainoms ir vartotojams, nes parduotuvėse yra ir daugiau daržovių tiekėjų. (…) Natūralu, kuomet daržovių pasiūla yra didesnė, jų kainos palankesnės vartotojams. Mes šiuo metu daugiausiai konkuruojame su privačiais, smulkiais augintojais. Pavyzdžiui, šeimininkėmis, kurios turi šiltnamius ir daržoves augina sau. Tačiau kuomet joms auginti sekasi prasčiau, daržovių ieško parduotuvėse“, – teigė įmonės „Kietaviškių gausa” direktorius.

Vilniaus rajono ūkininkų asociacijos laikinasis vadovas Jevgenijus Baliulis sakė, kad dėl stipraus lietaus Vilniaus rajono ūkininkai gali patirti nuostolių.

„Kol kas negalime pasakyti, kokią žalą lietus padarė Vilniaus rajono ūkininkams – tai paaiškės rudenį. Šiuo metu dėl drėgnių orų ir drėgnos žemės nėra kaip jos paruošti rudeninei sėjai, pradeda plisti ligos, o įvažiuoti į laukus ir apipurkšti augalus yra beveik neįmanoma. Kalbant apie gyvulininkus, jie susiduria su problema – kaip paruošti šieną. Jeigu tai plis ir toliau, pablogės grūdų kokybė. Galime nusiteikti skaičiuoti nuostolius“, – problemas vardijo J. Baliulis.

Tuo tarpu Lietuvos ūkininkų sąjungos Panevėžio skyriaus vadovė Danguolė Kuzmienė tikino, kad Panevėžio ūkininkams lietus bėdų nepridarė.

„Kol kas tragiškų pasekmių nėra, bet greitu metu dėl šlapios žolės ūkininkams bus problema nuimti atolą. Tačiau dėl grūdinių kultūrų nei vienas ūkininkas dar nesiskundė. Kadangi buvo pakankamai išdžiūvusi žemė, ji pakankamai lengvai priėmė šitą iššūkį. Panevėžio rajono ūkininkams lietaus žalos nepridarė“, – tikino D. Kuzmienė

Paklausta apie būsimą derlių, pašnekovė teigė, kad jį prognozuoti sunku.

„Nuspėti grūdinių kultūrų derlių iš anksto sudėtinga, nes dar gali būti visokių kataklizmų. Dabar ūkininkai džiaugiasi, kad rapsai yra pakankamai gražūs. Jų kūlimas turėtų prasidėti per savaitę. Taigi kol kas viskas gražu“, – sakė D. Kuzmie

J. Baliulis teigė, kad praėjusių metų vasaros derlius irgi buvo prastas.

„Praėjusią vasarą situacija buvo panaši, tačiau liepos mėnesį nebuvo tiek daug lietaus. Dažniau lyti pradėjo javapjūtės pradžioje, tačiau vėliau orai pasitaisė. Aišku, grūdų kokybė buvo nekokia. Pernai ūkininkų, kurie buvo vėliau pasisėję vasarinius kviečius, kviečiai prinoko vėliau, jų kokybė buvo geresnė. Šių metų pavasaris irgi buvo nekoks.

Tie, kurie sėjo vėliau, susidūrė su problema – prasidėjo dvigubas sėklų dygimas. Iš pradžių kalniukai išdžiūvo, kai prasidėjo lietus – jie išdygo. Dabar ankščiau išdygusios sėklos jau varpoj, o vėliau sudygę dar žaliuoja“, – teigė Vilniaus rajono ūkininkų asociacijos atstovas.

 

15min.