Naujienos

COPA-COGECA posėdžiai
COPA-COGECA posėdžiai

Vasario 13-14 d. Briuselyje vyko Copa-Cogeca prezidiumų posėdžiai, kuriuose dalyvavo Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ pirmininkas J. Kuzminskas.

 

Cogeca prezidiumo metu Cogeca atstovu į Copa-Cogeca Finansų ir valdymo komitetą deleguotas Axel Hansson, Švedijos ūkininkų federacijos direktoriaus padėjėjas Briuselyje. Taip pat paskelbta, jog 2020 m. sausio 29 d. įvyko Kooperatyvų koordinavimo komiteto pirmininko rinkimai. Pirmininke buvo išrinkta Graikijos atstovė Elli Tsiforou, o vicepirmininke – Estijos atstovė Briuselyje Ene Kärner.

 

Posėdžiuose vyko diskusijos dėl: Afrikinio kiaulių maro, nerimą keliančios ES medaus rinkos padėties, ES ir Jungtinės Karalystės bendradarbiavimo po jos išstojimo iš ES, tvarios Europos investicijų plano ir perėjimo mechanizmo. Didelis dėmesys skirtas Europos žaliajam kursui.


Vasario  13 d. Cogeca prezidiume vyko diskusija su Europos Komisijos vykdomuoju viceprezidentu Frans Timmermans dėl Europos žaliojo kurso. Jis teigė, jog jau susidūrėme su klimato pokyčiais, todėl privalome imtis veiksmų ir pereiti prie tvaraus ūkininkavimo. „Manau, jog mes turėtume kalbėti apie Europos žaliąjį kursą kaip apie galimybę ūkininkauti. Aš tikiu, jog tai yra galimybė išbristi iš molio, kuriame yra visos valstybės narės“,- teigė F. Timmermans. Jis pabrėžė, jog pokyčiai garantuos geresnės kokybės maistą, kuris bus išgautas tvaraus ūkininkavimo būdu – su mažesniu kiekiu chemikalų. „Aš suprantu ūkininkų susirūpinimą ateitimi, tačiau mes turime pradėti kalbėtis, kaip padėti ūkiams pereiti prie tvarios visuomenės. Tai suteiks ūkininkų bendruomenei galimybę patobulinti esamus žemdirbystės būdus bei ieškoti naujų verslo krypčių kaimo vietovėse. Kai pamatysime pereinamuoju laikotarpiu sukurtą pridėtinę vertę, visuomenės baimė sumažės“,- pridūrė F. Timmermans įžanginėje kalboje.


Visgi, daugelio Europos valstybių atstovai išreiškė susirūpinimą dėl planuojamų pokyčių ir vieningai teigė, jog planuojama būti ambicingais, siekiant iškeltų tikslų, tiek kiek bus skirta finansavimo. Viceprezidentas sutiko, jog finansavimas pereinamajam laikotarpiui yra būtinas, tačiau nepamiršo paminėti, jog Bendroji žemės ūkio politika neturėtų būti tokia, kuri žemės savininkus parado turtingais, t. y. pirmasis ramstis šiandien turi daug trūkumų, dėl kurių žemės savininkai, o ne ūkininkai tampa turtingais.


„Aš neteigiu, jog mano nuomonė visada turi sutapti su Jūsų, tačiau mano durys visada atviros diskusijoms“,- savo kalbą baigė F. Timmermans.


Pagrindinės F. Timmermans paskleistos žinutės:

  • žaliasis Europos kursas bus sėkmingas tik tada, jei turės teigiamą poveikį ūkininkų pajamoms, padės pagerinti ES ūkininkų apsaugą (dėl miškų naikinimo kilusių ir su ES vertybėmis nesuderinamų produktų importo) ir padės didinti prekybos mąstą (aplinkos apsaugos požiūriu);
  • žaliasis Europos kursas taip pat yra naujos ekonomikos, naujų ir geresnės kokybės darbo vietų planas;
  • trys pagrindinės strategijos žemės ūkio sektoriuje: "Nuo ūkio iki stalo", ES miškų ir biologinės įvairovės strategijos;
  • visi veiksmai bus atliekami tik įvertinus galimą poveikį žemės ūkiui;
  • gyvybingos ES kaimo vietovės yra visko pagrindas, todėl reikia stipresnės miesto ir kaimo vietovių sinergijos; miestai negali egzistuoti be kaimo vietovių (joms reikia maisto, poilsio zonų ir pan.);
  • inovacijos yra labai svarbios.

Prezidiumų metu aptarti ir kooperacijos klausimai. J. Kuzminskas dalyvavo diskusijoje su Cogeca Kooperatyvų koordinavimo komiteto pirmininke Elli Tsiforou, kuri teigė, jog vykdant politinius sprendimus, privalome semtis patirties iš ūkininkų kasdienybės. Ji pakvietė Lietuvos ūkininkus aplankyti Graikijos kooperatyvus ir įžvalgomis.