Naujienos

Protestas Briuselyje sutelkė penkių valstybių ūkininkus
Protestas Briuselyje sutelkė penkių valstybių ūkininkus

„Kooperacijos kelio“ pirmininkas Jonas Kuzminskas dalyvavo Lietuvos Žemės ūkio rūmų, drauge su Lenkijos žemės ūkio rūmais š. m. gruodžio 12 d., organizuotoje protesto akcijoje Briuselyje Europos Vadovų Tarybos metu, kai svarstomi esminiai ES biudžeto klausimai. Prie lietuvių ir lenkų protestuotojų prisijungė Čekijos ir Slovakijos žemės ūkio rūmai bei Latvijos žemdirbių savivaldos atstovai.

 

„Esame daug stipresni ir mūsų balsas daug plačiau girdimas, kai suvienijame savo jėgas. Privalome siekti teisingos ES politikos Lietuvos žemdirbiams ir kaimo gyventojams, nes ES vertybės yra bendros valstybėms narėms, kurių visuomenėje vyrauja integracija, tolerancija, teisingumas, solidarumas ir nediskriminavimas. Šios vertybės yra neatsiejama mūsų europietiško gyvenimo būdo dalis, kurios sudaro ES pagrindą ir yra apibrėžtos Lisabonos sutartyje ir ES pagrindinių teisių chartijoje.  Žemės ūkis valstybėse narėse yra glaudžiai susijęs su visa ekonomika, todėl visoms ES narėms turi būti užtikrintos vienodos konkurencinės sąlygos“, sako LR ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus.

 

Protesto akcijos dalyvius aplankė LR Prezidentas Gitanas Nausėda, kuris padėkojo už pilietiškumą ir palaikymą bei pažymėjo, kad kritikuos Europos Komisijos siūlymą iki 2027 metų išmokas ūkininkams už dirbamos žemės hektarą padidinti nuo 181 iki 204 eurų, kai dabar ES šalių žemdirbiams skiriamų išmokų vidurkis siekia 266 eurus. „Tai labai sunkiai dera su lygiomis konkurencijos sąlygomis ir dėl tos priežasties ne tik mes, žinoma, bet ir daug kitų centrinės Europos šalių esame pasirengę derėtis“, – sakė prezidentas.

 

Protesto dalyvius taip pat aplankė europarlamentarai Juozas Olekas, Bronis Ropė ir Petras Auštrevičius.

 

Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmai siekia teisingos ES Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP).

 

Lietuvai naujuoju 2021 – 2027 m. laikotarpiu tiesioginėms išmokoms numatoma skirti 3,344 mlrd. Eur (2018 m. kainomis) arba 5,8 proc. daugiau nei 2014–2020 m. laikotarpiu, tačiau Kaimo plėtros programai numatoma skirti tik 1,214 mlrd. Eur t. y. 26,2 proc. mažiau (BEVEIK TREČDALIU!) negu 2014–2020 m. laikotarpiu.

Pasiūlytas tiesioginių išmokų konvergencijos scenarijus rodo, kad šis procesas ir toliau vyks labai lėtai, išmokos iki ES vidurkio bus didinamos vos po 2 proc. kasmet, ir tik 2027 m. Lietuvos tiesioginių išmokų vidurkis turėtų pasiekti 204 Eur už ha lygį, arba tik 79 proc. ES vidurkio.

 

Šiandien ES tiesioginių išmokų vidurkis yra apie 266 Eur. Lietuva yra trečia nuo galo – po Estijos ir Latvijos.

 

Šalies Prezidentas Gitanas Nausėda taip pat pažymi, jog sieks, kad Lietuvai naujajame 2021–2027 metų ES biudžete būtų užtikrintos didesnės išmokos žemdirbiams ir kaimo plėtrai, skirtos mažinti regionų ekonominį atsilikimą, todėl protesto akcija turėtų padėti Prezidentui derybose.