Lapkričio 17 d. Tartu, Estijoje vyko konferencija "Tarptautinė patirtis ir kooperatyvų sėkmės istorijos", kurioje dalyvavo LŽŪKA "Kooperacijos kelias" pirmininkas ir ŽŪKB "Pieno gėlė" valdybos pirmininkas Jonas Kuzminskas, ŽŪKB "Pieno gėlė" direktorius Rolandas Jurkus, ŽŪK „Pienas LT” valdybos pirmininkas Naglis Narauskas, ŽŪK „Pienas LT” projektų vadovas Nerijus Jakubauskas, ŽŪK „Pienas LT” žaliavų padalinio vadovas Rytis Budrys bei LŽŪKA "Kooperacijos kelias" tarptautinių ryšių koordinatorė Inga Siaurusevičiūtė.
Konferenciją surengė Estijos žemės ūkio ir prekybos rūmai kartu su Estijos gyvybės mokslų universitetu, kartu sutelkdami ūkininkus, profesorius, politikus ir kooperatyvus iš visos Europos Sąjungos.
Kooperatyvai įgalina ūkininkus suvienyti jėgas bei tokiu būdu pasiekti geresnę kainą bei sustiprina ūkininkų padėtį maisto grandinėje ir leidžia jiems geriau parduoti savo produkciją, gauti didesnę grąžą už ją ir rasti naujų realizavimo vietų.
Žemės ūkio kooperatyvai pirmauja Europoje gaminant aplinką tausojantį maistą. Jie tenkina visuomenės poreikius, gamindami aukštos kokybės maistą, naudodami novatoriškus metodus bei atlieka svarbų vaidmenį atsinaujinančios energijos gamyboje. Jie investuoja ir padeda kurti naujus metodus, tokius kaip "išmanusis" ūkininkavimas.
Konferencijos metu pastebėta, kad kooperatyvų judėjimas yra daug labiau išvystytas Šiaurės šalyse, pavyzdžiui, Danijoje, Švedijoje ir Suomijoje, kurių rinkos dalis yra daugiau kaip 50% bei ji turi būti skatinama šalyse, kuriose jų rinkos dalis yra maža, ypač Rytų Europoje, turinčioje nedaug kooperatyvų, padedančių ūkininkams įveikti didėjančius iššūkius. Tai pat tai yra vienas iš Europos Komisijos prioritetų.
Renginio metu sveikinimo kalbas sakė Estijos gyvybės mokslų universiteto rektorius Mait Klaassen ir Estijos Respublikos Kaimo reikalų ministerijos generalinis sekretorius Illar Lemetti.
Konferencijoje dayvavo Cogeca prezidentas Thomas Magnusson, kuris taip pat yra Švedijos kooperatyvų federacijos narys bei Lantmännen kooperatinės grupės valdybos narys. Jis pabrėžė, kad žemės ūkio kooperatyvai atlieka svarbų vaidmenį palaikant kaimo vietovių visoje Europoje gyvybingumą, užtikrinant ekonomikos augimą ir užimtumą.
Atėnų žemės ūkio universiteto ir žemės ūkio ekonomikos tyrimų instituto atstovas dr. Konstantinas Iliopoulosas pristatė pranešimą tema "Kooperatyvų kūrimas ir vedimas į naują ateitį", Prancūzijos Bordo universiteto profesorė Maryline Filippi kalbėjo apie kooperacijos principus ir tarptautinę konkurenciją pateikdama prancūzų pavyzdį, kooperatyvų konfederacijos Raiffeisen atstovas Guido Seedler pristatė bedradarbiavimo patirtį ir iššūkius Vokietijoje.
Taip pat buvo pristatyti ir puikūs estiškos kooperacijos pavyzdžiai: kooperatyvai "Kevili" ir "Saaremaa", kurie parodė, kad Estija gali didžiuotis savo kooperacijos veikla.